Stranky ve vyvoji
ASUS Essence One MKII

ASUS Essence One MKII

Asus se rozhodl uvést na trh nový DAC pro audiofily, který, tolik typické ambice této firmy, bude mít snahu být nejlepší a reprezentovat téměř absolutní High-end produkt pro domácí užití. Za cenu začínající u 17 000kč se minimálně nedá očekávat nic jiného než to, co Asus slibuje.

Zpracování
Celá konstrukce je zpracována z hliníku, minimalistický design čelního broušeného panelu s krásně opracovanými tlačítky a knoflíky pro krokové potenciometry nemá chybu. Tělo DACu se snaží připomínat Vintage zlatý věk audio Hi-Fi techniky, čelní panel z broušeného hliníku do černa lakovaný nemůže snad nikdy zestárnout a bezesporu se jedná o ten nejhezčí DAC na trhu. Zapínací tlačítko je skutečný vypínač síťového napětí a po spuštění se rozsvítí jeho lehké prosvícení, v tomto případě mléčnou bílou barvou. Všechny tlačítka jsou obrobena z hliníku.

Funkce/Konektivita
Připojit Essence One MK II můžete jako zvukovou kartu skrze USB kabel. MK II má zaintegrovaný zcela běžný kodek C-Media CM6631 a ve Windows je rozpoznán automaticky i přes to, že je dodáván dodatečný software. Toto bude asi nejzajímavější zapojení pro majitele notebooků, PC, či další techniky s ne zrovna valným vlastním kodekem. Essence One MKII převezme funkci zvukové karty a bude se jevit jako externí Audio Processor. Pro majitele notebooku se jedna o to nejlepší, co mohou pro zvuk udělat, a s použitím pořádných sluchátek, např. Beyerdynamic DT 990 Pro, dostanete skutečně kvalitní hudební zážitek. Jediná nevýhoda tohoto zapojení tkví ve vysokých latencích a to nespraví ani podpora ASIO. Náruživé hráče ale musím uklidnit, latence se projeví pouze v případe hudební produkce v pokročilém softwaru. Pro hraní PC her, přehrávání filmů nebo asi to nejdůležitější, přehrávání skutečně kvalitních záznamů, se karta chová jako jakákoliv jiná karta, žádné latence se nekonají.

Dnes asi nejužívanější zapojení bývá pomocí Tos-Linku, resp. optickým kabelem. Jde o digitální propojení se zařízením asi jako dříve užívaným coaxem, jen s lepšími parametry. Toto zapojení užívám osobně a to z celkem jasných důvodů. Essence One MKII se připojí např. k PC jen jako externí DAC. To znamená, že vaše stávající zvuková karta bude stále fungovat jako audio kodek a Essence bude kompletně zpracovávat analogovou část, to znamená DAC převod z digitálu do analogu a sluchátkový či výstupní zesilovač. DAC převodník je v tomto zařízení AKM 4113, což je velice kvalitní převodník s dnes již komerčními zvyky 24-bit/192KHz. Výhody jsou zřejmé, máte nízkou latenci pro tvorbu v ASIO, zároveň však máte v podstatě plnotučnou kvalitu zvuku jako s Essence One MKII.

Další a poslední možnost je propojit Essence analogově, což se může hodit tak při propojení mobilu k vaší stávající audio soupravě. Toto zapojení, kdy Essence pracuje jen jako sluchátkový zesilovač a zpracovává již zprzněný zvuk, se nedá považovat za využití DACu za více než 17 000kč, tudíž se k tomu nebudu vracet.

Asus Essence One MKII nabízí volitelnou funkci tzv. Upsampling. Jedná se virtuální převzorkování na nejvyšší možnou vzorkovací frekvenci. V praxi to asi pracuje tak, že DSP procesor vezme vstupní signál na 48KHz a zuby v průběhu sinusu vyhladí určitým algoritmem. Výsledek je ten, že právě v nejvyšších frekvencích se lehce potlačí nedokonalost nízké vzorkovací frekvence. V praxi jsem rozdíl zaznamenal jen na páskových výškových reproduktorech studiových beden, kdy byly výšky ,,měkčí“.
Další údajná funkce DSP procesoru je něco, co by se dalo popsat jako ,,zvýrazňovač dynamiky“. Tato funkce pracuje údajně neustále, jejim úkolem je vzít vstupní signál a zvýraznit její dynamiku tak, aby byla předána sluchátkovému zesilovači s příslušným ziskem podle druhu připojených sluchátek tak, aby byly zachovány co nejlepší parametry bez závislosti na impedanci sluchátek.
Co jsem ocenil mnohem více bylo přepínání vstupů, potenciometr regulace hlasitosti pro sluchátka a výstup zesilovače zvlášť.

Parametry
Audio kodek v případě připojení skrze USB C-Media CM6631
DAC převodník AKM 4113
DSP effector ADI ADSP-21261
Odstup signál/šum je pod hladinou -140dB nad 400Hz, pod 400Hz vystoupá až na -105dB, což je spolehlivě v pásmu neslyšitelnosti.
Frekvenční rozsah je téměř lineární v rozsahu 10Hz-50KHz v rozpětí 2dB.
Přeslechy kanálů se pohybují spolehlivě pod -105dB.

Jak to hraje?
Průběhy výstupů jak sluchátkového, tak pro zesilovač jsou více než absolutní a velice lineární, až mi z úst padají slova jako téměř referenční či poloprofesionální. Hloubky jsou reprodukovány už od 10Hz a projev končí až někde na 50KHz, což je více než dvojnásobek, co dovede zpracovat ucho profesionála. Zvuk je velice čistý, nekonají se žádné šumy či lupance, proslechy kanálů či další neřesti. Sytost zvuku je tak akorát, dynamicky velice výborný sluchátkový výstup s výbornou čistotou a pravdivostí projevu, zkrátka referenční projev. Na druhou stranu mám problém, Asus Essence One MKII není v žádném případě profesionální produkt do profi studií, mělo by se jednat o lehce naladěný Hi-Fi DAC a tak by měl také hrát. Bohužel hraje příliš referenčně, někdo by snad řekl že nudně, zato však velice čistě a pravdivě. Dle mého názoru za to z určité části mohou použité OPAMPy, které aspoň v mém testovacím kusu jsou NE5532, které opravdu nemám v lásce a aby zvuk nebyl naprosto suchý, po předzesilovači jsou teda na sluchátkovém výstupu nasazeny již celkem ucházející LME49600, které dají sluchátkovému výstupu aspoň trochu toho Hi-Fi šmrncu. Asus přímo v návodu nabádá majitele k výměně OPAMPů podle gusta, dokonce vyrobil tabulku s pár doporučenými čipy a spoléhá se na to, že si každý výměnu provede sám. Samotná výměna čipu není nijak zákeřná událost, ale stejně se nemůžu zbavit pocitu PROČ? Zřejmě se k těmto krokům Asus vydal z důvodu úspory na ceně, právě proto do čisté verze zaintegroval velmi laciné OPAMPy a lepší kousky si nechal pro verzi MUSE, za kterou si ovšem připlatíte nejméně 5 000kč.

Rozhodně to nechápejte že tento DAC hraje špatně, to rozhodně ne! Neexistuje žádná interní nebo už vůbec ne integrovaná zvuková karta, která by měla tak propracovanou analogovou část, kvalita sluchátkového zesilovače je výborná. Tohle je jiná liga, srovnávám s jeho podobnými a právě proto mne mrzí snaha být dokonalý na papíře, která byla tak silná, že zapoměly na podstatu Hi-Fi komponentů. Jednoduchý a názorný příklad, absolutní Hi-Fi špička se považují elektronkové předzesilovače které šumí, šíleně zkreslují a mění celkové podání zvuku. Jenomže ucho není krystal, uchu se líbí harmonické zkreslení, tzv. teplý projev a mírně vytažená dynamika s projevem tak hutným, ze vám chtějí sluchátka poskakovat po hlavě. Essence One MKII vypadá jako Hi-Fi produkt se vším všudy, hraje však jako studiová reference. Nezbývá, než doporučit nakoupit za 1000 Kč hrstku OPAMPů a začít ladit dle svého gusta.

Závěr
Asus Essence One MKII je bezesporu snobský produkt, který vám za ,,lidovou“ cenu ovšem nabídne i opravdu velmi kvalitní DAC nebo dokonce samostatnou zvukovou kartu na velmi vysoké úrovni. Díky svému téměř referenčnímu projevu se dá použít za určitých předpokladů do malých studií. Jako hlavní doménu však vidím domácí Hi-Fi někde vedle poctivých dřevěných Harman Kardon nebo u PC s Beyerdynamic DT 990 Pro.

About admin

Zakladatel webu HW nadšenec Rádoby muzikant :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

powered by Jaklys
„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde